BİZİ TAKİP EDİN
facebook instagram youtube Twitter
TR EN

İzmir Turizm Stratejisi ve Eylem Planı

Paylaş

İzmir iki UNESCO kültürel miras alanı, ören yerleri, gastronomik zenginliği, doğal ve kültürel değerleri, denizi ve güneşi ile pek çok farklı turizm ürününü bir arada barındıran bir şehir. Bu geniş yelpazesine rağmen İzmir sadece gelen turist sayısı bakımından değil, turizm geliri açısından da istenen seviyelerde değil.

İzmir Vakfı şehrin kültür ve doğa mirasını koruyarak sürdürülebilir turizme kazandırmak ve İzmir'in turizm potansiyelini artırmak üzere İzmir Kalkınma Ajansı ortaklığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle İzmir Turizm Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırlıyor. İzmir’deki tüm kurum ve kuruluşların tanıtım politikalarını ortaklaştırmayı hedefleyen bu strateji ve eylem planı, bir kent vizyonu ortaklığı çerçevesinde hazırlanıyor.

İzmir Turizm Stratejisi ve Eylem Planı, İzmir’in dünyaya tanıtımı için “Kime?”, “Neyi?” ve “Nasıl?” sorularının yanıtlarını belirlemeyi amaçlıyor. Bu kapsamda on bir farklı turizm ürününe yönelik uzmanlar, İzmir’in değerlerini tek tek mercek altına alıyor ve dijital bir veritabanına işliyor. Yurt içi ve yurt dışında yapılan anketlerle hedef kitle analiz çalışmaları yürütülüyor. Mevcut iki UNESCO miras alanının yanı sıra Gediz Deltası, Birgi ve tarihi İzmir’in UNESCO dünya mirası listesine girmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor. İzmir’in dijital turizm altyapısı oluşturularak isteyen herkesin İzmir’in tüm cazibe merkezleri ve turizm ürünlerine ulaşabileceği Visit İzmir mobil aplikasyonu geliştiriliyor. Stratejinin oluşmasında özel sektör temsilcileri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla derinlikli görüşmeler gerçekleştiriliyor. Turizmin önde gelen kurumları, akademisyenler ve bağımsız araştırmacılardan oluşan çalışma grupları ve kurullar, düzenli toplantılarla bir araya araya geliyor. Bunun yanı sıra düzenlenecek rotalama çalıştaylarıyla şehirde yaşayan herkesin bu ortak akla katkı sunmasının olanakları yaratılıyor. Bu haliye İzmir’in turizm stratejisi çoğulculuk esasıyla ortaya çıkıyor.