BİZİ TAKİP EDİN
facebook instagram facebook
TR EN

İzmir’de Gez

Paylaş

İzmir 8 bin 500 yıllık bir tarihi mirasa sahip, birbiri ardına şehirin dokusuna karışan farklı kültürlerin tek bir coğrafyada eridiği, Akdeniz’in en önemli liman kentlerinden biri. Bu haliyle İzmir arkeolojiden gastronomiye, endüstriyel mirastan kadim kültürlere, deniz ve doğadan inanç turizmine kadar pek çok farklı destinasyonu bir arada barınıyor.

İzmir’in destinasyonlarına yönelik detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki websitesi ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz:

https://www.visitizmir.org/tr
https://www.instagram.com/izmiredoyamazsin/
https://www.instagram.com/cityofizmir/


İzmir Turizm Stratejisi ve Eylem Planı

İzmir bu geniş yelpazesine rağmen sadece gelen turist sayısı bakımından değil; turizm geliri açısından da istenen seviyelerde değil. İzmir Vakfı şehrin kültür ve doğa mirasını koruyarak sürdürülebilir turizme kazandırmak ve İzmir'in turizm potansiyelini artırmak üzere İzmir Turizm Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırlıyor. İzmir’deki tüm kurum ve kuruluşların tanıtım politikalarını ortaklaştırmayı hedefleyen bu strateji ve eylem planı, bir kent vizyonu ortaklığı çerçevesinde hazırlanıyor. Stratejinin oluşmasında özel sektör temsilcileri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla derinlikli görüşmeler gerçekleştiriliyor. Turizmin önde gelen kurumları, akademisyenler ve bağımsız araştırmacılardan oluşan çalışma grupları ve kurullar, düzenli toplantılarla bir araya araya geliyor. Bunun yanı sıra düzenlenecek rotalama çalıştaylarıyla şehirde yaşayan herkesin bu ortak akla katkı sunmasının olanakları yaratılıyor. Bu haliye İzmir’in turizm stratejisi çoğulculuk esasıyla ortaya çıkıyor.