BİZİ TAKİP EDİN
facebook instagram youtube Twitter
TR EN

Bir Sinema İzmir Projesi

14.05.2020
Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir kültür ekonomisini büyütme vizyonu doğrultusunda hayata geçen Sinema Envanteri projesiyle İzmir’in sinema potansiyeli ortaya çıkartılacak. İzmir’de sinematografik anlamda değer arz eden ve doğal plato olmaya müsait mekânlar, sinema sektörüyle ilgili işgücü ve film yapım süreçlerinde ihtiyaç duyulan destek hizmetlerine ilişkin tedarik çözümlerinin yer alacağı envanter aslında bir sektör rehberini andıracak.  

Sinema Envanteri projesini İzmir Vakfı’nın yürüttüğü Sinema İzmir projesi kapsamında kurulan İzmir Sinema Ofisi yönetiyor. İzmir Sinema Ofisi Proje Sorumlusu Yusuf Saygı, ofisin amacını, “Sinema için çekim ve izin kolaylığı, mekânların kolay ulaşılır olması ve işgücü son derece önemli konular. Sinema Ofisi de işleri daha pratik hale getirerek İzmir’de sinema, dizi, klip, reklam ve dijital yayın platformlarına yönelik içeriklerin prodüksiyonlarını artırmayı ve bu yolla İzmir’deki prodüksiyon sektörünü geliştirmeyi hedefliyor” sözleriyle özetliyor. 

Envanter projesinde mekânların sadece fotoğraflarının değil, ulaşım, otopark olanakları ve yakındaki elektrik kaynakları gibi film çekimi sırasında önemli olan birçok bilginin de bulunduğunu söyleyen Saygı, “İzmir’de bulunan üniversitelerin beşinde bulunan sinema televizyon bölümlerinden her yıl yüzlerce genç mezun oluyor. İzmir’de iş imkânı bulamadıklarından birçoğu sektörün kalbi konumunda bulunan İstanbul’da şansını deniyor. İzmir’de sinema sektörüyle ilgili bir ekosistem yaratmak, özellikle genç istihdamına olanak sağlayacak” diyor. Sinema sektörünün gelişiminin kent ekonomisine de katkı sağlayacağını belirten Saygı, İzmir Sinema Ofisi’nin envanter çalışmasının ardından öncelikli işlerinden birinin, filmlerin proje ve çekim süreçlerinde desteklenmesine ilişkin bir düzenlemenin hayata geçirilmesi olacağını belirtiyor.

 “Bu coğrafya dünya sinemasına yeni bir soluk getirebilir”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu coğrafya dünya sinemasına yeni bir soluk getirebilir” sözleriyle İzmir’in kültür sanat dünyasında çok daha önemli bir rol üstelenebileceğini söylüyor ve çalışmalarını bu hedefe göre şekillendiriyor. İzmir Sinema Ofisi Proje Sorumlusu Yusuf Saygı da bu vizyonu paylaşıyor. “İzmir, tarihi boyunca Akdeniz çanağına liderlik etmiş bir kent. Efes ve Bergama başta olmak üzere muazzam zenginliklerin olduğu, birçok dinin kardeşçe bir arada yaşadığı bir coğrafya. Başkanımızın dediği gibi vizyonumuz sadece ülke sinemamıza değil, dünya sinemasına yeni bir soluk getirmek” diyen Saygı, Akdeniz coğrafyasının resim, fotoğraf, sinema, edebiyat ve müzik gibi sanatın farklı alanlarında sanatçılara her zaman ilham verdiğini hatırlatıyor.

Kaynak: Bizİzmir Mart / Nisan 2020