BİZİ TAKİP EDİN
facebook instagram youtube Twitter
TR EN

Dünyanın İzmir Mirası

25.04.2021
Paylaş

Korunmaya değer kültürel, tarihsel ve doğal varlıkları, İzmir’i mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biri yapıyor. İzmir’de UNESCO'ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi tarafından belirlenen kriterleri karşılayan iki muhteşem antik kent yer alıyor: Bergama ve Efes. 

Efes ve Bergama’dan sonra İzmir’de dört yeni alanın daha dünya mirası olarak tescillenmesi ve İzmir’in dünyada en çok UNESCO Dünya Mirası Alanı’na sahip şehirlerden biri olması için kentin farklı kurumları birlikte çalışıyor. Dünya Mirası Listesi’ne alınması için çalışılan dört yeni alan; İzmir Tarihi Liman Kenti, Birgi, Gediz Deltası ile Çandarlı, Çeşme ve Foça kalelerinin içinde yer aldığı Ceneviz Ticaret Yolu. 

Bu alandaki vizyon ortaklığı çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı’nın davetiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, ilçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri 9 Nisan 2021’de Bergama’da “İzmir Turizmi ve UNESCO Dünya Mirası Alanları” çalıştayında buluştu. İzmir’in farklı UNESCO alanlarında görev alan ekipler, çalıştayda bir araya gelerek, mevcut yapılanmaları ve kısa dönemdeki hedeflerini paylaştıktan sonra ortaklık yapabilecekleri başlıkları ve yaratılacak iş birliklerini değerlendirdi.


Dünyanın İzmir Mirası, kuzeyde Bergama’ya, güneyde Efes’e, doğuda Birgi’ye, kent merkezinde Kemeraltı ve Gediz Deltası’na, kıyılarda ise Çeşme, Dikili ve Foça olmak üzere İzmir’in tüm bölgelerine uzanıyor. Bu koordinasyon ağı sayesinde İzmir’in herhangi bir UNESCO alanına gelen turistlerin, diğer miras alanlarına erişimini de sağlamak hedefleniyor.