BİZİ TAKİP EDİN
facebook instagram youtube Twitter
TR EN

Kemeraltı Hikâyeleri’ne Destek

24.04.2020
Paylaş

Somut ve somut olmayan kültürel değerlerimizi korumak, yaşatmak ve tanıtmak üzere çalışan İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği (Kentimiz İzmir) bu kez Kemeraltı Hikâyeleri‘ne hayat verecek.

Görsel sanatlar ve gösteri sanatları alanındaki kültürel projelere destek sağlayan Kültür için Alan programından destek almaya hak kazanan Kentimiz İzmir, sunduğu proje ile 350 başvuru arasından 39 başarılı projenin arasına girdi.

2.500 yıllık tarihi ile farklı çağlar, dinler ve kültürlere ev sahipliği yapan Kemeraltı mekânlara ruh katan insan hazineleri ile değerlidir. Bu proje ile Kemeraltı insan hazineleri arasından seçilecek on hikâye öyküleştirilecek, grafik tasarım ve illüstrasyonlarla görselleştirilecek. Özel baskı ve cilt tekniği ile özel seri hazırlanacak kitaplar ayrıca edebiyatçıları ve grafik/illüstrasyon sanatçılarını bir araya getiren bir sergi ile paylaşılacak. Proje içerisinde hikâye avcıları ve illüstratörler için eğitim ve atölyeler düzenlenerek projenin sürdürülebilirliği de sağlanacak.

Kentimiz İzmir ile birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Ekonomi Üniversitesi, Gözlüklü Masallar Atölyesi, TARKEM ve Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği işbirliği ile hayata geçecek olan proje ile tarihi ve kültürel değerlerimizin yaşatılması ve kültürel mirasımızın korunması konusunda tasarım kültürünün yaygınlaştırılması ve yaratıcı hikâye anlatıcılığının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: http://www.kentimizizmir.org.tr/kemeralti-hikayeleri-kultur-icin-alan-ile-hayat-bulacak/